Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic  PfeilГоловна сторінка arrow Попільнянському району - 90 років arrow Колективізація на Попільнянщині
Header Pic
Header Pic
Головне меню
Головна сторінка
Структура
Керівництво
Графік прийому громадян
Графік виїзного прийому
Плани роботи
Колегії
Фінансова звітність
Виконання бюджету
Правила внутрішнього трудового розпорядку
Вакансії
Очищення влади
Спостережна комісія
Розвиток громадянського суспільства
Громадська рада
Доступ до інформації
Інвестиційні пропозиції
Регуляторна політика
Місцеве самоврядування
Місцеві вибори 2015
Місцеві вибори у ОТГ - 2016
Довідник телефонів
Районний сектор УДСНС інформує
Реагування на критику
Наші контакти
Пошук
Посилання
Містобудівна документація
Розпорядження РДА
Нормативно - правові акти
Проекти
Центр надання адміністративних послуг
Адміністративні послуги
Структура та графік роботи ЦНАП
Попільнянщина
Історія Попільнянщини
Запрошуємо до співпраці
Галерея
Попільнянському району - 90 років
Голодомор 1932-33 рр.
Закон України “Про Голодомор 1932-33 рр."
Сторінки людської пам`яті
Свідчення очевидців
Попільнянщина пам’ятає ...
Перелік населених пунктів
Завантажити документ:

Колективізація на Попільнянщині Надрукувати Надіслати електронною поштою
26.07.2013
Починаючи з 1927 і до середини 30 років особливого розмаху у нашому районі набуває колективізація. У селах виникає потреба у нових формах господарювання. Відтак, перша комуна у районі виникла 7 листопада 1920 року в Сокільчі і називалася вона «Чайка». У січні 1921 року з'являється сільськогосподарська комуна в Романівці, яку очолив Дмитро Соловей. Він був по-звірячому вбитий під час проведення одного із засідань правління.

В Новоселиці з'явилася комуна «Колосок», у селі Попільня - комуна «Світ», головою якої був І. Д. Глушко, секретарем Е. Я. Звайзгне. До комуни увійшло 17 незаможних сімей. У Саверцях у 1922 році утворено комуну «Життя», яка розташувалась у великому панському маєтку, натомість школа знаходилася в старенькій тісній хатині. В Харліївці цього ж року утворилася сільськогосподарська артіль «Руль». У Жидівцях (нині Жовтневе) активно діяв сільський комітет незаможних селян, до складу якого входило 70 осіб. Очолював його Федась Вакулович Данилюк. Усі «комнезамівці» в січні 1930 року першими вступили до колгоспу з назвою «Зірка бідняка», керівником правління було обрано Максима Хомича Клименка. У Василівці одна за одною в цей період утворюється аж п’ять сільсько-господарських артілей. У 1929 році вони об'єдналися в єдиний колгосп під назвою «Жовтень». У 1926 році в Білках утворилося два ТСОЗи (товариство спільного обробітку землі) «Нива» і «Серп», які пізніше під час колективізації переросли і об'єдналися в одне господарство «Плугатар».

Починаючи з 1928 року на Попільнянщині під тиском влади утворюються так звані колективні господарства. Тоді ж три колгоспи було утворено в Липках «Прогрес», «17-го партз'їзду» та «Будьонний». Із неймовірною, як на той час, назвою «Українка» було утворено колгосп у Ставищах, до якого увійшло 28 одноосібних селянських господарств. Першим головою колгоспу був Макар Гнатович Устименко, до кінця 1929 року колгосп об'єднував вже 75 селянських господарств. 1930 рік у Ставищах став роком масової колективізації, а в 1931 році колгосп, перейменували в імені Петровського. У Строкові в 1928 році утворено колгосп ім. Чапаєва, який проіснував аж до Великої Вітчизняної війни.

У Корнині в 1928 році було організовано сільськогосподарську артіль «Бджілка». До неї увійшло 56 господарств незаможних селян. У 1930-му на її базі утворилося було два колгоспи.

Однак, період колективізації, її ідеї не знаходили підтримки з боку сільського населення. До того ж заможні верстви розгорнули широку агітацію проти колективізації, а місцеві органи влади в районі вдавались до примусових заходів, аби досягти в найкоротший термін найбільшого її відсотка. Так, у Почуйках уповноважений райвиконкому з метою добитися стопроцентної колективізації, лякав селян тим, що всі криниці будуть зачинені на замок і не буде дозволено брати воду тим, хто не вступить до колгоспу. Уповноважений Попільнянського райвиконкому Куделя в тих же Почуйках погрожував дітям у школі, що їх виключать зі школи, якщо батьки не вступлять до колгоспу. Відтак, у 1930 році в Почуйках було утворено аж три колгоспи «Радянська нива», «Пролетар» та ім. Сталіна.

У Романівці уповноважений забороняв молотити у млині всім, хто не вступав до колгоспу. Для тих, хто не хотів вступати, практикувалась відмова відпуску краму зі споживчої кооперації навіть найпотрібніших предметів широкого вжитку (сірники, гас, сіль, тощо). Так було і в Новоселиці, Трилісах (нині село Фастівського району). У Лозовиках було запропоновано правлінню промартілі виключити з неї всіх, хто є поза колективним господарством.

Особливо урожайними по створенню колгоспів у районі були 1929-1930 роки. У цей період колгоспи створені у Великих Лісівцях, Лисівці, у Королівці з'явився колгосп «Надія», першим його головою був Іван Демидович Глонь, у Мохначці колгосп «Ново життя», в Кіловці та Лозовиках (нинішня Миролюбівка) утворено колгоспи ім Горького та Н. Крупської. В Паволочі було утворено аж 9 колгоспів.

Однак, на початок січня 1930 року Попільнянщина була відстаючим районом у Київській області по створенню колгоспів. Усіма засобами виливу була в районі активізована робота і колгоспи продовжують утворюватися. В Єрчиках - «Червоний жовтень», Чернявці «Більшовик», Яблунівці «Червоний ударник», Андрушках - колгосп «Нове життя», Сущанці - «Червоний сівач», в Голуб’ятині утворе¬но колгосп «Червоний партизан» та промколектив ім. Ворошилова.

Завершальним етапом колективізації на Попільнянщині стали 1931- 1934 роки. Комуну «Світ» у селі Попільні реорганізували в сільськогосподарську артіль ім. Мічуріна, тоді ж у селі створюється ще один колгосп «Правда».

Цікава сторінка колекти¬візації в архівних джерелах збережена про Ходорків. У 1922 році тут утворено сільськогосподарську комуну «Зоря», очолив її C. К. Березній. Комуна об'єднала спочатку лише 21 госпо¬дарство. На базі комуни в 1926 році утворилася сільськогосподарська артілі. У господарстві на той час вже були два водяні та один паровий млини, для обробітку землі придбано трактор «Путіловець». Через рік артіль вступила до Київського молочарського союзу. У Ходоркові поширюється більшовицький лозунг: «Село вперед - до масової колективізації». Десятки сімей вступили до сільгоспартілі «Зоря». У 1927-1929 роках у селі утворилось ще п’ять колгоспів. У звіті Укрколгоспцентру про застосування примусових заходів до колгоспів та колгоспників, датованому не раніше 20 квітня 1932 року, зазначено що в селі Ходорків Попільнянського району, об’єднали дві артілі (польську та єврейську) з українською комуною, внаслідок чого євреї, за винятком 4-5 родин, залишили комуну. Ця ж інформація була повторно викладена в листопаді 1932 року в доповідних записках Укрколгоспцентру про факти адміністрування та управління колгоспами. У 1932-34 роках всі колгоспи в Ходоркові об'єдналися в два господарства «Зоря» і «Більшовик»,

У доповідній записці організаційно-масового відділу Укрколгоспцентру «Про виходи з колгоспів» зазначено: в Попільнянському районі, що на Київщині, в цей період вийшло з колгоспів 320 осіб.

Напередодні посівної 1932 року у Кривому, Липках, Мохначці розповсюджувались листівки «До українських селян» з наступним змістом:

Селяни - хлібороби!

Чи розкусили ви нарешті свого найлютішого ворога - червону московську владу? Чи зрозуміли ви, який хитрий та хижий звір в овечій шкурі забрався до нас на Україну. Більшовики зазіхають на землю, яка була нашою з діда-прадіда. Вийшло так, що наш дядько не ликом шитий! Побачив, що на своїй землі він вже не господар і покинув вже орати і сіяти. Та й кому, справді, охота сіяти, коли не для себе він буде те, що вродить, косити та молотити.

«Вставайте, кайдани порвіте і вражою, злою кров'ю волю окропіте» - такий заповіт дав нам наш Великий Пророк Тарас Шевченко. І ми його мусимо виконати!

 

 

 
< Попередня   Наступна >
Вони захищали Україну
Центр допомоги учасникам АТО
Випадкові фотографії
Відкриття пам’ятного знаку жертвам голодомору
Відкриття пам’ятного знаку жертвам голодомору
Районний центр зайнятості
Районний центр зайнятості
Районний вузол зв`язку
Районний вузол зв`язку
Хто Online
Лічильник

Header Pic
left unten
© 2008-2016 Попільнянська районна державна адміністрація. Передрук матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.popilnya-rda.gov.ua
right unten