Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic  PfeilГоловна сторінка arrow Попільнянському району - 90 років arrow У полум’ї Великої Вітчизняної війни
Header Pic
Header Pic
Головне меню
Головна сторінка
Структура
Керівництво
Графік прийому громадян
Графік виїзного прийому
Плани роботи
Колегії
Фінансова звітність
Виконання бюджету
Правила внутрішнього трудового розпорядку
Вакансії
Очищення влади
Спостережна комісія
Розвиток громадянського суспільства
Громадська рада
Доступ до інформації
Інвестиційні пропозиції
Регуляторна політика
Місцеве самоврядування
Місцеві вибори 2015
Місцеві вибори у ОТГ - 2016
Довідник телефонів
Районний сектор УДСНС інформує
Реагування на критику
Запобігання корупції
Наші контакти
Пошук
Посилання
Містобудівна документація
Реєстр колективних договорів
Розпорядження РДА
Нормативно - правові акти
Консультації з громадськістю
Попільнянщина
Історія Попільнянщини
Запрошуємо до співпраці
Галерея
Попільнянському району - 90 років
Голодомор 1932-33 рр.
Закон України “Про Голодомор 1932-33 рр."
Сторінки людської пам`яті
Свідчення очевидців
Попільнянщина пам’ятає ...

У полум’ї Великої Вітчизняної війни Надрукувати Надіслати електронною поштою
26.07.2013

Мирне життя попільнянців перервала війна. Сотні жителів району пішли на фронт захищати рідну землю від ворога. Для боротьби з диверсантами було створено винищувальний батальйон із 360 чоловік партійно-комсомольського і радянського активу. Жителі Попільняиського та Корнинського районів взяли участь у будівництві оборонних споруд на лінії Унава — Великі Лісівці - Харліївка - Андрушки. Залізничники станції Попільня при постійних нальотах ворожої авіації пропускали близько 50 ешелонів з військовими вантажами.

12 липня 1941 року поблизу Попільні відбувся запеклий бій з ворожими танками 73 лейтенантів-випускників Саратовського військового училища. Всі вони загинули смертю хоробрих, серед них молодший лейтенант М.Д. Сінокоп, уродженець села Бобрик, Сумської області. В його кишені було знайдено медальйон із запискою «Загину за Батьківщину, але живим ворогові не здамся 22.06.1941 р».

13 липня на висоті Кругляк, поблизу села Попільні, прийняли нерівний бій воїни 94-го прикордонного загону під командуванням Ф.І. Врублевського. 14 липня поблизу села Голуб'ятин 152 бійці-прикордонники, Герой Радянського Союзу капітан І.М.Середа, політрук П. П. Колісніченко ціною свого життя затримали ворога на підступах до Києва. 14 липня 1941 року фашисти окупували селища Попільню і Корнин, 16 липня - село Ходорків, 20 липня - всю територію району.

168 мирних жителів (євреїв) були розстріляні і похоронені у невеличкому селі Відродження в серпні 1941 року. На жаль, імена їх невідомі. П'ятого вересня 1941 року сталася ще одна єврейська трагедія - в Паволочі. Каральний загін есесівців та наряди поліції оточили село. Прикладами та кийками до викопаної ями поблизу польського цвинтаря гнали понад 200 жінок, літніх людей, дітей. Розстрілювали впритул.

Та жителі району не корилися ворогові. В листопаді 1941 року розпочав діяльність Попільнянський підпільний райком партії. Під його керівництвом в селі Ставище комсомолець Д. В. Осика створив підпільну комсомольську організацію. 21 жовтня 1941 року у Корнині почала діяти підпільна організація, до якої увійшли Г.Д.Панчук, В.І.Іванченко, В. М. Білокур, Ф. Д. Всрхівський. Підпільники здійснювали диверсії на залізниці, виводили з ладу машини, псували продукцію на цукрозаводі, проводили серед населення антифашистську агітацію. Окупантам вдалося натрапити на слід підпілля. Багато народних месників загинуло, серед них комуністка Г. О. Глухенька. У цей період у районі Корнина та Ходоркова діяли партизанські загони П. О. Шуляка, А. Й. Цендровського, М. П. Гордеєва.

22 березня 1942 року розпочалися арешти, допити і тортури підпільників у селищі Попільня. 26 березня о п'ятій годині ув'язнених погнали босими по снігу, колоною до місця страти в район залізничної станції. Разом з секретарем підпільного райкому Є. І. Романчуком - його дружину Софію Григорівну та трирічного сина Женю. В той день було повішено та розстріляно 15 підпільників.

14 квітня 1942 року біля старого млина розстріляли 141 жителя села Липок. Розділивши на п'ять груп по 25-30 чоловік, фашисти вели до місця страти активістів, військовополонених, стариків, жінок, дітей. Йдучи на розстріл у вишиванці, комсомолка Ганна Гуменюк співала пісню «Вставай, страна огромная».

Героїчну сторінку в історію району вписали члени Липківського підпілля, що діяло з липня 1941 по грудень 1942 року, організатором якого був уродженець села, поет Микола Шпак. На 33-му році життя він був закатований фашистами.

Великим злочином окупантів було вивезення молодих людей на каторжні роботи до Німеччини. З Корнинського та Попільнянського районів було вивезено 3681 чоловік. Після закінчення війни додому повернулося лише 2343.

Непосильними податками на окупованій території обкладалось населення. Наприклад, за собаку - 300 крб, за кішку - 100, корову - 4200, свиню - 800 крб. За кожну людину - 200 крб, за видачу довідок для пересування в інший населений пункт пішки - 20 крб, на підводі - 45.

25 листопада. 1943 року о 4-тій годині ранку фашисти оточили село Паволоч. Усіх громадян зігнали в центр до церкви села. Після жорстоких катувань і допитів було розстріляно 136 мирних жителів - чоловіків.

За допомогу мирних жителів партизанському загону Павла Баки 14 листопада 1943 року спалено повністю село Соколів Брід. Згоріло 110 дворів, 450 жителів фашисти зігнали в приміщення школи і спалили живцем.

Німецькі окупанти за роки війни (в цінах 1946 року) завдали збитків колгоспам Корнинського району на суму 357847 тис. крб., Попільнянського - на 526725 тис, крб. У селі Лучин спалено 388 будівель, у Лисівці - 127, Сущанці -101, Мохначці -322, Турбівці-110.

11 листопада 1943 року героїчний подвиг в боях за Попільню здійснив росіянин П.І.Фомічов. Взвод під його командуванням знищив 28 ворожих автомашин, 80 солдат. У бою 28-річний командир загинув. За цей подвиг йому посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. 13 листопада в нерівному бою з фашистськими танками загинув командир роти 1318 стрілецького полку лейтенант М, Г. Калюжний. З червня 1944 року він удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

Визволення від фашистської окупації принесли попільнянцям війська 1-го Українського фронту під командуванням генерала армії М. Ф. Ватутіна. Район визволяли двічі - в листопаді та грудні 1943 року. 138 рядових та 63 офіцери 141-ої стрілецької дивізії загинули 12 листопада 1943 року поблизу Лисівки. Серед них Герой Радянського Союзу Толкачов.

23 грудня 1943 року на другий день Житомирсько-Бердичівської наступальної операції було остаточно визволено від окупантів Корнин, 26 грудня Попільню і Ходорків, до кінця грудня - весь район. На Попільнянщині загинули і поховані Герої Радянського Союзу рядовий Л. М. Птіцин у Білках. У Саверцях - кулеметник, старший лейтенант Б.С.Семенов, у Новоселиці рядовий, кулеметник 240-стрілецькоі дівізії О. П. Павлюченко.

Попїльнянці зробили гідний вклад у перемогу над фашизмом. Майже 10 тисяч з них воювали на фронті, 43609 полягли в боях за рідну землю, 5324 нагороджені орденами та медалями. Звання Героя Радянського Союзу удостоєні А, Н. Вітрук та М. Ф.Закутенко з Андрушок, старший лейтенант М. І. Смільський з Мохначки, лейтенант В. Г. Яковенко з Липок. Старшина А.С.Павлінчук з Маркової Волиці та гвардії старшина В.О.Прокопенко з Харліївки стали повними кавалерами ордена Слави.

У 39 братських і 26 одиночних могилах в населених пунктах району поховані останки 1523 воїнів, що полягли в боях з фашистами, захищаючи і визволяючи район. Серед загиблих 137 генералів і офіцерів, 1018 сержантів і солдатів, 6 партизанів. Імена 360 воїнів, на жаль, невідомі.

Після визволення в січні 1944 року район взявся за відбудову.

 

 
< Попередня   Наступна >
Вони захищали Україну
Хто Online
Лічильник

Header Pic
left unten
© 2008-2016 Попільнянська районна державна адміністрація. Передрук матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.popilnya-rda.gov.ua
right unten
0 queries executed